مبلمان، دکوراسیون و معماری داخلی

رشته معماری داخلی

رشته معماری داخلی

معماری داخلی یکی از هنرهایی است که امروزه به عنوان رشته ای تخصصی در دانشگاه ها تدریس می شود و می توان آن را رشته ای هنری تخصصی معرفی نمود .

به این دلیل این رشته را فنی  -هنری می دانند که به عنوان مثال در کنار دوروسی مانند مقاومت مصالح ، درس زیباشناسی نیز برای هنرجویان ارائه شئه و هنر را در کنار علم به آن ها می آموزند .

بر همین اساس یک معمار داخلی همانقدر که بایستی به جنبه های فیزیکی در ساخت مانند نور و صدا و عایق ها و ... توجه نماید ؛ باید جنبه های هنری و ذوق خلاقانه نیز برای طراحی محیط داشته باشد .

فردی که برای تحصیل در این رشته اقدام میگند باید خلاق و صبور توانمند و با استعداد و سخت کوش بوده و در کنار تخصص و توانایی در دروس ، بیشترین توانایی و تمرکز را در درس هندسه داشته باشد .

دوره های تحصیلی و توانایی معمار داخلی :

 

دوره های تحصیلی برای معماری داخلی در چند دوره ی کارشناسی ( بیشتر تمرکز بر طراحی های فنی و ساختمان سازی ها )  کارشناسی ارشد ( بیشترین تمرکز بر روی جنبه های هنری معماری ) و دکتری تعریف شده است .

طراحی بنا ساخت ماکت نظارت بر ساخت آمادگی برای انجام فعالیت های مرتبط با معماری ؛ مثل طراحی صحنه و صنعتی ؛ از جمله کارها و فعالیت هایی است که مهندس معمار با کسب مدرک و تجربه در این علم ؛ می تواند به آن ها بپردازد .

با تمام این تفاسیر ؛ معمار به کسی گفته می شود که بتواند ایده های ذهنی را بگیرد و با استعدادهای خاص خود ؛ بعد از ترکیب آن ها احساس و عاطفه اش ، بتواند با تکیه بر آموخته های علمی ؛ در نهایت طرحی خلاقانه را متناسب با کاربرد و محیطی که قرار است برای آن جا کار انجام داده و ایده پردازی کند ؛ آماده نماید .

 

 

برچسب ها: رشته معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ دوشنبه 22 مرداد 1397 ] 16:42 ] [ معین ویژه ]

[ ]

خلاقیت در معماری داخلی

خلاقیت در معماری داخلی

معاری داخلی یکی از هنر هایی است که امروزه به صورت دانش نیز در آمده و روند کار خود را علاوه بر بهره گیری از عناصر هنری ؛ مطابق با آموخته های علمی دنبال می کند .

این رشته ی علمی - هنری به کمک انسان آمده است تا بتواند محیط های در دسترس خود را در کنار کار آمد و قابل استفاده بودن ؛ زیبا و شاداب نیز بنماید .

یکی از بحث هایی که در این راستل مطرح می شود و سهم عمده ای در تجربه و تخصص در معماری داخلی دارد ؛ بحث استفاده از خلاقیت ها در ارائه ی طرح و نیز به کار گیری درست نوآوری هاست .

یک معمار داخلی بایستی غلاوه بر علم ؛ این هنر و توانایی را داشته باشد که آن آموخته ها را به نحو احسن در تمام محیط ها به کار بگیرد . لازمه ی این کار ؛ داشتن ذهنی پویا و خلاق است که به او در بهتر شدن طرح ها کمک می کند.

خلاقیت در معماری داخلی :

 

همان گونه که اشاره شد خلاقیت به عنوان عنصری مهم در معماری داخلی شناخته شده است . بنابراین چنان چه فردی این توانایی را داشته باد ؛ می تواند به عنوان معماری حاذق مطرح شود .

این خلاقیت در ارائه ی طرح ها و ایده ها را متناسب با محیط و کارایی آ« ، می توان به صورت نامحدود ارائه داد .

به عنوان مثال در طراحی های اداری ؛ وی می تواند برای ایجاد اتاق های کنفرانس و اتاق های خصوصی به جای استفاده از دیوارها ؛ از پاف هایی که عایق صدا هستند در رنگ بندی های متنوع و متناسب با محل استفاده کند .

نمونه ی دیگر در این مثال این است که معمار داخلی می تواند در محیط هایی مانند ویلاها و مکان های تفریحی ، سبک خالص گرایی را به کار بگیرد و مثلا برای درست کردن سینک ظرقشویی از تکه های درخت به هماغن صورت طبیعی و بدون هیچ گونه رنگ کاری ئ ترکیبات شیمیایی استفاغده کرده و محیط منحصر به فردی را ایجاد نماید .

 

برچسب ها: خلاقیت در معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ دوشنبه 22 مرداد 1397 ] 16:42 ] [ معین ویژه ]

[ ]

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون و طراحی داخلی

تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون و طراحی داخلی

واژه های معماری- طراحی دکوراسیون داخلی ؛ مطمئنا زیاد به گوش ما خورده اند و در بسیاری از موارد نیز به عنوان مترادف به کار می روند . اما واقیت این است که این واژه معنای متفاوت با دو واژه ی دیگر دارد .

دکوراسیون داخلی عبارت است از فن و تخصص آراستن و آذین بندی و طراحی داخلی را به این گونه تعریف می کنند که : هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان .

اما واژه ی معماری داخلی مرتبط با آفرینش فضایی است که در عین زیبا بودن ؛ مناسب و کارآمد نیز باشد . اگر معماری را به عنوان فنی که باعث ایجاد سرپناه برای افراد شده است در نظر بگیریم ؛ باید بگوییم که این رشته در این تفسیر ؛ قدمتی به اندازه ی تاریخ بشریت دارد . اما امروزه این علم با شاخه های روان شناسی جامعه شناسی فلسفه هنر و ... تطبیق و هماهنگی پیدا کرده است  که در کل می توان آن را در یک جمله چنین تفسیر کرد که ؛ معماری داخلی به عنوان اجتماعی ترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است .

نیاز به معماری داخلی :

 

 با توجه به این که با وجود کثرت دغدغه هایی که برای آدمی وجود دارد ؛ او بیشترین میزان وقت خود را در محیط های بسته مانند منزل و محل کار می گذراند ؛ نیاز به داشتن محیطی پویا و شاداب برای گذراندن این اوقات برای او ضروری به نظر می رسد .

علم معماری داخلی این امکان را به وجود آورده است که بتوان با استفاده از روش ها و ایده هایی فضاهایی فرح بخش و در عین حال کارآمد را برای استراحت و فعالیت روزانه ی افراد به وجود آوریم که مسقیما با بهبود وضعیت کاری تحصیلی و زندگی او در ارتباط باشد . 

برچسب ها: تفاوت معماری داخلی با دکوراسیون و طراحی داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ دوشنبه 22 مرداد 1397 ] 16:41 ] [ معین ویژه ]

[ ]

تحصیلات معماری داخلی

تحصیلات معماری داخلی

حتما تا کنون واژه ی معماری داخلی را شنیده اید . شاید با این سوال مواجه شده باشید که برای کسب تجربه و تخصص در این رشته ؛ بایستی در کدام موارد و زمینه ها ؛ آموزش کسب کنید ؟

معماری داخلی شاخه ای از رشته های تخصصی در رابطه با ساخت و ساز و بهینه و قابل استفاده کردن فضاهای ساختمانی و ایجاد محیط های آرامش بخش می باشد .

این رشته کاری  را می توان حد وسط طراحی ساختمان معماری و محیط و حفاظت از آن دانست.

 هدف و برنامه در معماری داخلی استفاده ی مجدد و بازسازی ساختمان ها با هدف ترقی در آن ها می باشد . به عنوان مثال معماران داخلی چگونگی استفاده از تکنیک ها برای مجهر کردن ساختمان های قدیمی را نیز یاد می گیرند . مثلا به این تجریبه و تخصص دست پیدا می کنند که بتوانند ساختمان های قدیمی را در برابر زلزله ها مقاوم کنند.

علاوه بر این ها ذکر این نکته هم در راستای این حیطه ی کاری الزامی است که ؛ یک معمار داخلی در مورد اهمیت‌هایی مانند این که کدام سبک از مبلمان و تزئینات استفاده شود، نیز مواردی را آموخته  و مطالعه می‌کند.

تحصیلات معماری داخلی :

 

اگرچه معماری داخلی دارای مرز باریکی با طراحی و دکوراسیون داخلی می باشد . اما بیشترین تمرکز آن بر روی مسایل ساخت و ساز و سازه است .

افرادی که برای کسب علم و دانش در این راه قدم بر می دارند ؛ آموزش هایی که دریافت می کنند ؛ شامل : سبک‌های طراحی، معماری تاریخی حفاظت و جایگزین کردن ساختمان‌های قدیمی ، و کدهای ساختمانی و امنیتی، ، طراحی نقشه قسمت‌های فیزیکی و مجازی ساختمان ؛ طراحی سیستم های گرمایش و سرمایش ؛ طراحی های داخلی ؛ استفاده از استانداردهای امنیت و ساخت و ...  هستند .

در کنار این آموزه ها یادگیری شیوه های طراحی مناسب و زاحت و امن نیز برای آن ها نتایج مفیدی در آینده ی کاری خواهد داشت . 

برچسب ها: تحصیلات معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ دوشنبه 22 مرداد 1397 ] 16:38 ] [ معین ویژه ]

[ ]

استفاده از معماری داخلی

استفاده از معماری داخلی

امروزه با پیشرفت کردن جوامع و روی کلز آمدن ایده های زیبا و آرامش بخش ؛ کم کم سلیقه ی مردم نیز از ایجاد فضاهای شلوغ که در گذشته باب بوده است ؛ به سمت ایجاد فضاهایی با کم ترین وسیله ها و یا اصطلاحا خلوت ؛ ولی در عین حال زیبا و آرامش بخش گزایش پیدا کرده است .

همین امر باعث به وجود آمدن مقوله ی معماری داخلی برای ساختن و بهینه کردن استفاده از فضاهای مختلف مسکونی و کاری شده است .

چیزی که باعث شده با به کارگیری روش ها و ایده ها خاص , امکان استفاده از فضاها و متراژ های کوچک ؛ در بهترین و زیبا ترین حالت به وجود بیاید .

استفاده از معماری داخلی :

 

 به نظر می رسد که با توجه به کوچک شدن فضاها ، استفاده از معماری داخلی برای رسیدن به محیطی مطلوب و کار آمد ، بسیار مفید باشد واما در این میان افرادی هم هستند که علی رغم گرایش به استفاده از تجارب معماران داخلی , به علت نداشتن توان مالی و یا رغبت داشتن به کسب تجربه در این زمینه ؛ سعی می کنند که کارها را خودشان انجام دهند .

مسلما زمانی که کاری به کاردان آن سپرده شود ؛ نتایج خوب و هیجان انگیزی را به بار می آورد . اما چنان که گفته شد اگر کسی تمایل به این استفاده نبود ؛ کافی است که میزان خلاقیت در خود را بالا برده و تناسب میان مواد و ابزار و رنگ ها را مد نظر قرار دهد و توازن در آن ها را رعایت نماید تا در نهایت به ایجاد محیطی مطلوب برای زندگی و یا کار خود برسد .

در ایام کنونی ثابت شده است که استفاده از معماری داخلی در محیط های کاری توانسته است که میزان بهره وری کارمندان را افزایش دهد . چرا که به دلیل تناسبی که در چیدمان و ساخت و ترکیب رنگ ها ایجاد شده است ؛ محیط سرزنده تر وشاداب تری را در اختیار کارمند قرار داده که این خود توانسته است به میزان زیادی درروحیه ی وی تاثیر مثبت بگذارد .

 

 

برچسب ها: استفاده از معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ يکشنبه 21 مرداد 1397 ] 12:04 ] [ معین ویژه ]

[ ]

سبک های معماری داخلی

سبک های معماری داخلی

معماری داخلی عبارت است از ساختن و قابل استفاده کردن یک فضا که به صورت تخصصی و آکادمیک برای افراد علاقه مند به این رشته ارائه می شود .

در این حوزه ؛ سبک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به اختصار به هر کدام از آن ها اشاره خواهیم کرد .

سبک های مختلف معماری داخلی :

 

سبک کلاسیک : از این سبک در یونان و روم باستان برای ساختن فضاهای مجلل و عبادتگاه ها و فضاهی عمومی استفاده می کرده اند . نکته ای که ذدر این زاستا قابل ذکر است ، این است که استفاده ی از این سبک برای فضاهاهی مسکونی توصیه نمی شود . چرا که باعث به هم خوردن تناسب در فضا شده و میزان هزینه های ساخت را تا حد زیادی افزایش می دهد .

سبک مدرن : در این سبک تلاش بر این است که تا حد امکان میزان فضای در اختیار قرار داده شده را بزرگ تر نشان دهند و از حداقل فضا ؛ حداکثر استفاده را بنمایند . استفاده از فرم های هندسی نامتقارن، ترکیب رنگ های خنثی و گرم  - مرکز توجه قرار دادن نور را می توان از ویژگی های مهم این سبک دانست .

سبک پروتالیسم : در این سبک از ماهیت اصلی اشیاء برای ساختن مصالح و ابزار استفاده می شود . به این معنا که مثلا قطعات چوبی لا بدون کمترین مواد شیمیایی و تغییر مورد استفاده قرار می دند و یا ستون بتنی را بدون پوشش و فلزات را بدون رنگ و غیره برای ایجاد و ساختن فضاهاه مورد استفاده قرار می دهند .

سبک مینیمال : تمرکز این سبک بر روی سادگی بیش از حد و تمرکز دادن و استفاده از نور در نقطی معین و نیز استفاده از کمترین میزان رنگ می باشد. معماران داخلی استفاده از اتین سبک را به دلی کم کردن حواشی و کمترین استفاده از متریال های مختلف را که به وجود آورنده ی حس آرامش خاصی می باشد را ؛ انتخاب می کنند. 

برچسب ها: سبک های معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ يکشنبه 21 مرداد 1397 ] 12:03 ] [ معین ویژه ]

[ ]

تعریف معماری داخلی

تعریف معماری داخلی

همه ی ما اسامی معماری داخلی طراحی داخلس و دکوراسیون داخلی را شنیده ایم و احیانا با آن ها سر و کار داشته ایم . اما باید توجه داشته باشیم که این اسامی اگرچه در میان عامه ی مردم به عنوان هم معنا و مترادف و گاهی به جای یکدیگر به کار برده می شوند ؛ اما مفهومی کاملا متفاوت با یکدیگر دارند  .

در ادامه ی مطلب سعی کرده ایم که با ارائه دادن تعریف دقیق ؛ واژه ی معماری داخلی را توصیف کرده و از این طریق شما را با تفاوت این مفهوم با دکوراسیون و طراحی داخلی آشنا نماییم .

مفهوم معماری داخلی :

در ابتدای بحث باید به این مهم اشاره شود که در کل واژه ی معماری از ساختن نشات گرفته و در رابطه با ساخت و ساز می باشد .

معماری داخلی عبارت است از : معماری داخلی در واقع فرایندی است که در آن قسمت داخلی ساختمان‌ها با توجه به همهٔ جنبه‌های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می‌شود و در واقعطراحی داخلی  ساختمان با توجه به قید شرط‌های معمار ی است .

بر طبق این تعریف ؛ به این نتیجه می رسید که معماران تلاش دارند که نقشه ی طراحی شده ی ساختمان را به اجرا درآورده و بسازند . این در حالی است که معماران داخلی ، سعی در قابل سکونت و استفاده کردن فضا دارند و همین مورد اختلاف آن ها را با معماران به وضوح نشان می دهد .

یا به عبارت بهتر و ساده تر ؛ می توان معماری داخلی را این گونه معنا کرد که ؛ عبارت است از سبکی که به ساختن فضای داخلی ساختمان می پردازد .

معماری داخلی رشته ای تحصیلی است که افراد مشتاق به کار در این حوزه ملزم به ورود به دانشگاه ها و گذراندن واحدهای درسی در این راستا می باشند .

 

 

برچسب ها: تعریف معماری داخلی ,

[ بازدید : 0 ]

[ يکشنبه 21 مرداد 1397 ] 12:03 ] [ معین ویژه ]

[ ]

اشتباهات فنگ شویی در چیدمان منازل

اشتباهات فنگ شویی در چیدمان منازل

اصطلاح فنگ شویی به معنای ایجا تعادل و توازن در چیدمان هاست که در بسیاری از خانه ها یک سری نکات ریز ، باعث به هم ریختن این توازن شده و زیبایی دکوراسیون و چیدمان منازل را سلب می نماید .

اشتباهات رایچ فنگ شویی 

 

1.     استفاده از عکس های خانوادگی در اتاق خواب : به دلیل خصوصی بودن اتاق خواب برای شما و همسرتان ؛ سعی کنید این عکس ها {خانوادگی ها} را در محلی غیر از اتاق خواب خودتان استفاده نمایید .

2.     قرار دادن آینه مقابل درب ورودی : قرار دادن آینه در مقابل درب باعث می شود که انرژی مثبت در خانه به وسیله ی آیینه به بیرون منتقل شود .

3.     استفاده از تلوزیون در اتاق خواب : به دلیل اشعه هایی که از از ابزار الکترونیکی ساطع می شود ؛ تاکید فنگ شویی بر این است که به دلیل ایجاد آرامش در اتاق خواب ها هیچ کدام از این ابزار را وارد اتاق نکنیم .

4.     کف پوش های متفاوت در خانه : ایجاد تناسب و توازن در فنگ شویی ایجاب می کند که برای تمامی قسمت های خانه از کف پوش هایی با رنگ و جنس یکسان استفاده شود .

5.     استفاده از رنگ های خنثی : استفاده از این رنگ ها علاوه بر این که انرژی ها را تحلیل می دهد ، باعث زدگی در طول زمان شده و ذهن را خسته می کند . بنابراین بهترین راه برای استفاده از این رنگ ها ؛ ترکیب آن ها با رنگ های گرم در چیدمان منازل می باشد .

استفاده از آکواریوم در آشپزخانه و اتاق غذاخوری ممنوع : در فنگ شویی در این دو مکان باید از عناصر آتش و زمین استفاده کرد و به همین علت استفاده از آکواریوم با وجود این که آب به عنوان عنصری مثبت در فنگ شویی شناخته می شود ، ممنوع شده است . 

 

 

برچسب ها: اشتباهات فنگ شویی در چیدمان منازل ,

[ بازدید : 0 ]

[ يکشنبه 21 مرداد 1397 ] 12:02 ] [ معین ویژه ]

[ ]

استفاده از قاب عکس در چیدمان منزل

استفاده از قاب عکس در چیدمان منزل

حتما برای همه ی ما اتفاق افتاده است که یک دیوار معمولی ، به دلیل دیزاین و طرح هایی که بر روی آ« قرار گرفته است ، به یک باره توجه ما را به خود جلب کند . ذلیل این امر استفاده ی درست و لصولی از قاب عکس ها به عنوان ابزاری کوچک اما پر اهمیت در چیدمان منزل می باشد .

شما نیز می توانید با استفاده از کمی خلاقیت ؛ از قاب عکس ها به عنوان المانی در زیبا سازی محل زندگی تان استفاده کنید .

چنان چه خواهان یافتن ایده هایی برای استفاده از قاب عکس ها در چیدمان خانه هستید ؛ ما را همراهی کنید .

اصول استفاده از قاب عکس در چیدمان منزل :

 

·        قاب های یک شکل و یکسان : برای ایجاد توازن و زیبایی در چیدمان این قاب ها می توان آن ها را در دو ردیف همسطح با فاصله ی افقی بیشتر و فاصله ی عمودی کمتر ؛ برای عریض تر نشان داند فضا می باشد .

·        طیف رنگی قاب ها : برای ایجاد توازن و زیبایی می توان قاب هایی در یک طیف رنگی استفاده کرد و یا این که میان تصاویر موجود در آن ها تناسب رنگی و تصویری ایجاد نماییم .

·        توازن در چیدمان : برای یک دیوار بزگ می توان از جند قاب یزرگ تر در یک طرف و دو یا سه قاب با اندازه های متوسط در طرف دیگر آن ها استفاده کرد .

·        نحوه ی قرار گرفتن قاب ها : می توان قاب های هم اندازه را به صورت عمودی بر روی دیوار نسب کرد و لا به لای آن ها از چیدمان قطری آن ها بهره برد . اگر تمامی قاب ها به یک اندازه هستند ، می توان آن قابی را در مرکز چیدمان قرار داد که تصویر و یا قاب تیره تری دارد . با این روش ، یعنی چیدمان قطری و عمودی ، ما یک هرج و مرج سازمان یافته را ایجاد کرده ایم.

 

برچسب ها: استفاده از قاب عکس در چیدمان منزل ,

[ بازدید : 0 ]

[ يکشنبه 21 مرداد 1397 ] 12:01 ] [ معین ویژه ]

[ ]

افزودن رنگ به چیدمان منزل

افزودن رنگ به چیدمان منزل

همه ی ما به تاثیر که رنگ ها در ایجاد زیبایی و آرامش در ذهن انسان دارند و یا بر عکس می توانند باعث تشویش خاطر شوند ، واقف هستیم . از آن جا که یکی از محیط های اصلی و بسیار مهم برای هر فرد ؛ منزل او می باشد ، برای ایجاد تنوع و روح بخشی به فضا ، می تواند ؛ با اضاقه کردن رنگ به چیدمان منزل ، آن جا را به محلی جدید و فرح بخش تبدیل کند .

راه های افزودن رنگ به چیدمان منزل :

 

پازچه : انتخاب بسیار خوب و کم هزینه ای نمی باشد که می توان از آن برای ایجاد روتختی ها کوسن ها پرده ها و یا روکش های صندلی استفاده کرده و تم های رنگی زیبایی را ایجاد کرد .

فرش و کف پوش : این عنصر به دلیل تنوع زیادی که در طرح و رنگ دارد ؛ می تواند انتخاب خوبی برای استفاده از رنگ های متنوع در یک محیط باشد .

پرده : انتخاب رنگ هاب متنوع به عنوان پارچه های پرده ای می تواند فضایی مدرن و لوکس و در عین حال زیبا را برای شما به ازمغان بیاورد .

ایتفاده از تابلو ها و آثار هنری : این عنصر لزما نباید اجناس گران قیمت و هزینه بر باشد . حتی می توان به وسیله ی خود افراد نیز طراحی و ساخته شوند و ببا ایجاد و استفاده از رنگ های متضاد با منزل در آن ها , کنتراست زیبا و جذابی را ایجاد کرد .

استفاده از گل و گیاه : حس طراوت و زندگی که در گیاهان وجود دارد ، به خودی خود می تواند تنوع در محیط را ایجاد کند . به عنوان مثال : می توان از گیاهانی که گل می دهند و یا گیاهان و کاکتوس هابدون گل در گلدان های رنگی با رنگ های متنوع ؛ برای ایجاد رنگ و تنوع در چیدمان منزل استفاده کنیم .

 

 

برچسب ها: افزودن رنگ به چیدمان منزل ,

[ بازدید : 0 ]

[ شنبه 20 مرداد 1397 ] 12:18 ] [ معین ویژه ]

[ ]

سایت تفریحی خبری خشکشویی آنلاین غرفه سازی طلاق توافقی دوربین مداربسته نمایندگی تعمیرات سونی
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]